Zakładanie trawnika

Marzenie o własnym soczysto zielonym trawniku, pokrytym równiuteńko przyciętymi źdźbłami trawy, pojawiło się zapewne w niejednej głowie. Pozornie mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego, niż założenie trawnika. Co może być trudnego w rozsypaniu nasion trawy i czekaniu na wzrost roślin. Z takim podejściem może prędko nie osiągnąć oczekiwanych efektów.
Stojąc nad naszym nieużytkiem, który niebawem ma się zamienić w wymarzony trawnik, powinniśmy zadać sobie pytanie, czy sienie trawy w tym miejscu w ogóle jest możliwe. Jeśli nasze pole jest mocno pochylone, to podczas pierwszego deszczu nasiona mogą spłynąć wraz z wodą. W takim układzie możliwością staje się darń z rolki. Jak to wygląda? Producent dostarcza nam gotowy trawnik zwinięty w kilkumetrowe rolki, który układamy na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Plusem tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że trawnikiem możemy się cieszyć praktycznie natychmiast po rozłożeniu rolek. Niewątpliwie jest to metoda znacznie droższa od tradycyjnego siewu, a ceny są mocno zróżnicowane.
Jeśli nie jesteśmy w stanie zainwestować w nasz ogród dużych pieniędzy, albo po prostu wolimy własny wysiew, pozostaje nam decyzja w jaki sposób zamierzamy eksploatować nasz trawnik. Mając zamiar wykorzystać nasz kawałek trawy jako boisko sportowe, albo arenę letniego grilowania, powinniśmy postawić na mieszankę odpowiednią mieszankę traw do trawników rekreacyjnych. Trawa jest wtedy mocna i zwarta, a jeśli przez jakiś czas zapomnimy o koszeniu i nawożeniu, nie przyniesie to wielkich szkód w całości.
W przypadku, kiedy cenimy sobie święty spokój, a wolnego czasu nie lubimy spędzać spacerując z kosiarką, warto postawić na mieszankę traw tak zwanych łąkowych. Poza nasionami traw, znajdują się w niej także nasiona kwiatów łąkowych. Trawnik taki wygląda jak bajeczna łąka, jednak nie jest tak odporny na deptanie, jak trawnik rekreacyjny.
Dla osób wymagających i ceniących sobie przede wszystkim rekreacyjną funkcję trawnika, poleca się mieszanki na trawnik ozdobny, inaczej zwany dywanowym. W tym przypadku nie możemy zapominać o regularnym nawożeniu trawnika, na przykład nawozem Target Natural, nie zawierającym żadnych chemicznych dodatków. Odpowiednia pielęgnacja trawnika i regularne koszenie, prowadzi do powstania prawdziwego dzieła sztuki, w postaci idealnego dywanu z miękkich drobnych ździebeł trawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *